Egy félművelt panelproli nagyon szubjektív olvasó-naplója a 21. század negyedéről

Moha olvasó-NAPLÓJA

Moha olvasó-NAPLÓJA

Nyírő József: Halhatatlan élet

A székely mindennapok kikényszerítette furfang a második világháború előttről

2025. január 30. - Mohácsi Zoltán

Nyirő József is azon magyar írók egyike, akiknek az irodalmi teljesítménye nem annyira lényeges, mint az, hogy a fasizmus mindennél súlyosabb, lemoshatatlanabb, visszataszítóbb vádja egyszer, valamikor, valahol, valamiért rájuk vetült.  S ez a vád nagyjából mindent elmos. Nagyjából két író van,…

Tovább

John Christopher: Veszélyben ​a bolygó

Vékonyka könyvecske, lehet, hogy éppen ez a baja... Nyögvenyelősen állnak csak össze a dolgok

A Galaktika Fantasztikus Könyveket ha nem is olvastam mindegyiket, de úgy a rendszerváltásig képben tartottam. Aztán lett minden más. Nálam is, a GFK táján is. Lett Galaktika Baráti Kör, meg aztán a Metropolis Media sorozata. Ez utóbbit ma nézegettem, hát csuda mi minden jelent ott meg, lett egy…

Tovább

Földes Jolán: A Halászó Macska uccája

Magyar migránslét a huszadik század harmadán, Európában, egy világsikerű könyvben

Gondolnád, hogy volt olyan írónk, akinek a könyvét, miután megnyert egy angol pályázatot, azonnal tizenhárom nyelvre fordították le, és a megfilmesítés jogáért is komoly összeget kapott. A nemzetközi pályázatot az angol Pinker Irodalmi Ügynökség írta ki. De akkor, amikor „kétszáz pengő fixszel az…

Tovább

Feleki László: Isten ​veled, atomkor!

Okos, ötletes, kvázi sci-fi arról, hogy lehet-e erőszak nélkül élni?

Valamelyik óbudai könyvmegállóan találtam ezt a könyvet is. Réber László rajzai miatt figyeltem fel rá, meg azért, mert remek címe van. Semmit, de egyáltalán semmit nem tudtam a szerzőről, nem hallottam eddig a könyvről sem.  Van egy olyan halmaza a könyveknek, amely halmaznak nem tudok nevet…

Tovább

Gerge Orwell – Odyr: Állatfarm

Minek nevezzelek, ha képregénynek csak nagy jóindulattal tudlak nevezni?

Itt egy újabb irodalmi képregény-adaptáció. Ráadásul nem is akárminek, hanem az egyik legalapabb könyvnek, az Állatfarm-nak az adaptációja.  Két dolog van. Az egyik, hogy mivel ez egy adaptáció, az eredeti műről nem nagyon fogok beszélni.  A másik, hogy mivel ez egy adaptáció, a bejegyzésem…

Tovább

Jul – Achdé: Lucky Luke 50. – Cowboy a prés alatt

Amikor a kapitalizmus és a kommunizmus németül csap össze a Vadnyugaton

  LEHET-E MÉG BÁRMIT ELMONDANI Lucky Lukeról vagy a Lucky Luke-ról?  És lehet-e még egyáltalán élvezetes egy Lucky Luke-füzet, amikor annyit olvastam már? Ez az ötvenedik magyar nyelvű kötet! A különféle kiadásokat, fordításokat nem számolva.   MINDEN ÚJONNA NMEGJELENŐ KÖTET elolvasása előtt…

Tovább

Robert E. Howard – Roy Thomas: Conan ​kegyetlen kardja 1. (Conan kegyetlen kardja 1.)

Egy képregény-sorozat, ami úgy tetszik nagyon, hogy nem is szeretem

Nem túlzás, évek óta kerülgettem a Conan-okat a könyvtárban. Nem láttam még Conan-filmet, nem olvastam semmi Conan-t, nem láttam még belülről Conan-képregényt.  De mert Conan nem éppen ismeretlen figura, tudtam, miről van szó. Mer' ha más nem: a Svájcinéger...  S amiről szó van, azért nem…

Tovább

William Golding – Aimée de Jongh: A ​Legyek Ura

Vajon jó-e vagy rossz az ember? Golding letette a garast. Jongh meg lerajzolta

  Tökéletesen emlékszem a pillanatra, amikor A Legyek Uráról legelőszőr hallottam. Pedig az ritka, hogy ilyen apróságra tökéletesen emlékezzek.  Parádfürdőn nyaral... izé, nem, suliidőben voltunk ott, mert Güzü apukája tudott valami tüdőbeutalót szerezni, három hétre. Güzüre bízta, kit hív…

Tovább

Carl Magnus Palm: ABBA

Profi, színvonalas, tartalmas album a talán legismertebb popegyüttesről

A cikk eredetileg a koncert.hu-n jelent meg. Soha nem voltam ABBA-s. Nekem mindig túl popos volt a muzsikájuk. S a pop alatt a felszínességet értem. Azt viszont mindig elismertem, hogy amit csinálnak az pozitív értelemben fülbemászó és professzionális.  De ha már pop, és a hetvenes évek, akkor…

Tovább

Csatári Bence: Kóbor – Az utolsó interjú

Az Omega története, ahogyan az énekes látta, s ahogyan a riporter szerkesztette

A BLOGOMON MÁR MEGJELENT EGY ÉRTÉKELÉS ERRŐL A KÖNYVRŐL. AZT NEM ÉN ÍRTAM, HANEM BALOGH JÓZSEF, AKINEK AZ ÉLETE VOLT AZ OMEGA. Ő VOLT AZ OMEGA FAN-KLUB MEGALAPÍTÓJA, MÉLY, SZEMÉLYES KAPCSOLATA VOLT AZ EGYÜTTES TAGJAIVAL. AHOGY KIVETTEM A SZEMÉLYES BESZÉLGETÉSEINKBŐL, FŐLEG MECKÍVEL.  VAGYIS AZ Ő…

Tovább

Matyáš Namai: Csernobil – Az atomváros bukása

Matyáš Namai feltalálta a dokumentum-képregényt. Kérdés, működik-e?

ÉRDEKES, a kiadó oldalán, a webáruházukban nem azzal a borítóval szerepel ez a képregény, amellyel aztán megjelent. Nem nagy a különbség. Közelebb hozták a rajzot, kevesebb felül a füst, és a szöveg nagyobb betűvel szedett, jóval alányúlik a fehér keretnek. Teszem hozzá, ahol megtaláltam, ott pedig…

Tovább

Warren Ellis – Darick Robertson: Transmetropolitan ​– A teljes gyűjtemény 1–3.

Az igazság mindenekfelett. Kérdés, mire megyünk vele? Megyünk vele bármerre?

Vannak könyvek, hogy valamilyen formában szembe jönnek velem, és onnantól nem tudom kiverni őket a fejemből. Képregényben ilyen volt a Watchmen, a Sin City és ez a Transmetropolitan.  Csak ezt eddig nem olvastam. Látatlanba megvenni marha drága, meg hely sincsen már itthon, és ha vacak, akkor minek…

Tovább

Lackfi János – Baracsi Gabriella: Lili és a kistesó

Értékelés egy nem is létező könyvről, ami itt van, ni a kezemben! Ezt add össze!

Nem, nem a poénra játszottam a bejegyzés címével. Ez a könyv tulajdonképpen tényleg nem létezik. Nincsen ISBN-száma sem. Mégis itt van a kezemben, lapozom, olvasom, nézegetem és tényleg Lackfi János írta és tényleg Baracsi Gabriella illusztrálta.  Arról van szó, hogy ebből a könyvből egyetlen…

Tovább

Amikre kíváncsiak voltatok, avagy a legtöbbet és legkevesebbet olvasott blogbejegyzéseim 2024-ben

A statisztikák szigorúan vitatható igazságainak relativizmusa

A SZEX-KÉPREGÉNYRŐL ÍRT BLOGBEJEGYZÉS Az történt ma reggel, hogy megint írt nekem a Blogcímlap, hogy egy bejegyzésem kikerült oda. Úgy nagyjából minden bejegyzésem kikerül. Egy darabig azt hittem, a saját jogán, mert, hogy jókat írok. Manapság azt gondolom, hogy egy-két írás valóban így jelent meg…

Tovább

Jaroslav Kalfař: A ​bohémiai űrhajós

Nem, nem egy bohém űrhajósról van szó, hanem egy sci-firől, ami a cseh rendszerváltásról szól

A regényből John Renck, a Csernobil rendezője készített filmet. Adam Sandler játszotta benne Jakub Procházka-t. A Netflix produkciója volt a 2023-as film. Ott egyszerűen Az űrhajós a címe. Amikor most utána olvastam,és megnéztem az előzetesét, rádöbbentem, hogy én ezt láttam. És nyom nélkül múlt el…

Tovább
süti beállítások módosítása